Section Notes |
Section
Champs
288 Total |
46
Section Titles |
Team Record 10 individual champs
set three times...
(1975, 1976, 1977) |
1st Section
Champ John "Bucky" Moffett (1961) |
1st Consecutive 3x Section Champ Frank Lane
(1966-1967-1968) |
Twelve have won four straight
Section Titles Jonathan Hazi,
Casey Taylor,
Jason Nestor,
Justin Nestor,
Matt Dunn,
Mike Edwards,
Aaron Nestor,
Lawrence Beckman, Mason Beckman, Dylan D'Urso, Austin
Matthews, Seth Hogue & Gage Bayless |
|
Team
Standings |
1 Reynolds 256
2 Sharpsville 102.5
3 Lakeview 100
4 Grove City 91
5 Mercer 79 |
6 Hickory 77
7 Slippery Rock 77
8 Franklin 73
9 Sharon 42
10 West Middlesex 3 |
|
|
WT.
|
Match/Advancement Information |
PLACE |
106 |
(R) Beau Bayless (10)
22-5
Quarterfinals
Bye
Semifinals
Won by Fall 1:27 over Z. Herrmann - Sharpsville
Finals
Won by Dec 8-1 over J. Gulla - Hickory |
1st |
113
|
(R) Adam Wilcox (9)
19-7
Quarterfinals
Won by Fall 2:16 over I. Heitzenrater - Slippery Rock
Semifinals
Won by Dec 6-0 over M. Vincent - Franklin
Finals
Lost by Dec 12-5 to D. Vadala - Hickory |
2nd |
120 |
(R) Andrew Ischo (10)
25-5
Round of 16
Bye
Quarterfinals
Won by Dec 4-1 over D. Uber - Lakeview
Semifinals
Won by T Fall 18-3 over K. Huff Sharon
Finals
Won by Dec 8-1 over C. Bable - Grove City |
1st |
126 |
(R) Gage Bayless (12)
22-6
Quarterfinals
Bye
Semifinals
Won by M Dec 12-0 over A. Thompson - Hickory
Finals
Won by Dec 2-1 over O. Clayton - Lakeview |
1st |
132
|
(R) Hunter Michaels (11)
24-5
Round of 16
Bye
Quarterfinals
Won by Fall 1:18 over H. Chatley - Franklin
Semifinals
Won by Fall over L. Gaston - Sharon
Finals
Won by M Dec 15-2 over B. Miller - Hickory |
1st |
138
|
(R) Cole Matthews (11)
32-1
Quarterfinals
Bye
Semifinals
Won by Fall 5:39 over Z. Tingley - Lakeview
Finals
Won by M Dec 17-8 over
vs B. Salvatore - Sharpsville |
1st |
145
|
(R) Chaise Hauck (12)
23-6
Quarterfinals
Bye
Semifinals
Won by Dec 6-2 over S. Allen - Sharon
Finals
Won by Dec 7-5 over M. Antal - Slippery Rock |
1st |
152
|
(R) Ben Wilcox (12)
13-14
Round of 16
Bye
Quarterfinals
Won by Dec 1-0 over Will Chess - Mercer
Semifinals
Lost by Dec 7-3 to T. Greer - Grove City
Consolation Semifinals
Lost by Dec 3-1 to V. Greco - Franklin |
DNP |
160
|
(R) Gavin Wilkerson (12)
29-6
Quarterfinals
Won by Fall 1:07 over D. Wanchisn - Hickory
Semifinals
Won by Fall over B. Cavolo - Grove City
Finals
Won by T Fall 21-6 over E. Gawne - Mercer |
1st |
170
|
(R) Joel Leise (12)
30-5
Round of 16
Bye
Quarterfinals
Won by Fall 5:00 over D. Lumley - Lakeview
Semifinals
Won by Fall over N. Enos - Sharpsville
Finals
Won by Dec 3-0 over N. McClimans - Sharon |
1st |
182
|
(R) Bryce McCloskey (9)
1-4
Round of 16
Won by Fall 5:09 over S. Collins - Hickory
Quarterfinals
Lost by Dec 6-4 to E. Hilliard - Slippery Rock
Consolation Round of 8
Bye
Consolation Round of 4
Won by Dec 4-3 over A. Thompson - Grove City
Consolation Semifinals
Lost by Default to L. Connor - Mercer |
DNP |
195 |
(R) Jarod Miller (11)
17-10
Quarterfinals
Won by Fall 3:01 over J. Norwood - Sharon
Semifinals
Won by Fall over R. Corner - Grove City
Finals
Won by Dec 4-3 over H. Cook - Franklin |
1st |
220 |
(R) Derek Skeehan (10)
19-9
Quarterfinals
Bye
Semifinals
Won by Dec 7-5 over Z. Baughman - Franklin
Finals
Lost by Dec 5-2 to T. Zebrovious - Lakeview |
2nd |
285
|
(R) Cole Rickert (12) 8-0
Quarterfinals
Won by Fall 1:00 over T. Stoner - Sharpsville
Semifinals
Won by Fall over J. Nettles - Franklin
Finals
Won by Dec 4-0 over B. Gregory - Mercer |
1st |