State Notes |
State
Champs 24 |
7 State
Titles |
1st
State
Champ Jim Gollner (67) |
2x
Champ
Jonathan Hazi, Matt Dunn and Mason Beckman
3x
Champ
Casey Taylor &
Justin Nestor |
|
Team
Standings |
Reynolds 87
Boiling Springs 84
Saegertown 71.5 |
Benton 69
Chestnut Ridge 63
Jefferson-Morgan 59 |
|
|
WT.
|
Match/Advancement Information |
PLACE |
113
|
(R) Gage Bayless (10)
33-11
Preliminaries
Lost by Dec 5-0 to
SW-2 Nolan Link 12 Penn Cambria 6 33-5
Consolation Rd 1
Bye
Consolation Rd 2
Won by Fall 1:55 over NE-4 Shane Casey 10 Southern Columbia 4
30-17
Consolation Rd 3
Lost by Dec 10-3 to
SE-3 Jack Hill 11 Saucon Valley 11 46-9 |
DNP |
120 |
(R) Cole Matthews (9) 39-6
Preliminaries
Won by Dec 6-4 over
NE-3 Josh Haley 10 Wyalusing 4 40-7
Quarterfinals
Won by Fall 5:54 over over SW-1 Collin Glorioso 11 Huntingdon 6
39-2
Semifinals
Won by Dec 4-3 over SE-1 John Pipa 10 Bishop McDevitt (3) 3 23-2
Finals
Won by Dec 3-2 over NE-1 Brian Courtney 10 Athens 4 32-0 |
1st |
126 |
(R) Seth Hogue (11) 38-5
Preliminaries
Won by Dec 9-4 over
SW-4 Brock Biddle 10 Central 6 33-6
Quarterfinals
Won by Dec 3-2 over NE-3 Mike Stuart 10 Benton 4 28-11
Semifinals
Won by Dec 3-2 over SE-3 David Pipa 12 Bishop McDevitt (3) 3 29-4
Finals
Lost by Dec 8-4 to SW-2 Jonathan Gabriel 11 Bedford 5 26-3 |
2nd |
132
|
(R) Michael Bartolo (12) 36-5
Preliminaries
Won 3-1 OT over
SE-2 Josh Giorgio 12 Schuylkill Valley 3 37-5
Quarterfinals
Won by Dec 8-2 over NE-1 Zack Lebarron 11 Warrior Run 4 36-0
Semifinals
Lost by Dec 3-2 to SW-1 George Phillippi 11 Derry Area 7 39-3
Consolation Semifinals
Won by Dec 4-2 over SW-3 Kody Komara 10 Freedom 7 36-6
Consolation Finals 3rd
Won by Dec 1-0 over NW-1 Jarrette Carter 11 Ft. LeBoeuf 10 30-6 |
3rd |
170
|
(R) Mike Millero (12) 33-10
Preliminaries
Lost by Dec 7-1 to
SW-4 Anthony Welsh 11 Beth-Center 7 32-5
Consolation Rd 1
Won by Dec 5-4 over SW-5 Luke Slippey 12 West Branch 6 37-6
Consolation Rd 2
Won by Dec 9-6 over
SE-2 Evan Daub 12 Northern Lebanon 3 41-11
Consolation Rd 3
Lost by Dec 7-4 to SW-3 Taylor Cahill 12 Berlin-Brothersvalley 5
36-5 |
DNP |
220 |
(R) Cole Rickert (10) 33-9
Preliminaries
Won by M Dec 11-2 over
SW-6 Seth Hitchens 12 South Allegheny 7 34-7
Quarterfinals
Lost by Dec 7-0 to
SW-2 Jacob Robb 11 Kittanning 7 37-4
Consolation Rd 3
Won by Dec 9-4 over SW-4 Ty Smith 12 Meyersdale 5 38-8
Consolation Rd 4
Lost 3-1 OT to SE-1 Sam McCollum 12 Bermudian Springs 3 39-0
Consolation Finals 7th
Won by Dec 6-4 over
SE-2 Dan Scheib 9 Tri Valley 11 32-11 |
7th |
285
|
(R) Gene Ringer (11) 38-8
Preliminaries
Won by Dec 3-1 OT over
SE-2 Brady Linebaugh 11 Bermudian Springs 3 36-2
Quarterfinals
Lost by Dec 5-0 to
SW-1 Al Beattie 12 Burrell 7 44-1
Consolation Rd 3
Won by Fall 3:19 over NE-2 Garrett Kieffer 10 Line Mountain 4
37-8
Consolation Rd 4
Won by Dec 3-2 over NE-3 Dylan Brennan 12 Troy 4 29-8
Consolation Semifinals
Lost 2-1 TB to SW-3 Ian Wolfe 12 Jefferson-Morgan 7 36-14
Consolation Finals 5th
Lost by Dec 3-2
SW-6 Josh Lind 11 Mount Pleasant 7 32-17 |
6th |