Reynolds Wrestling Bulletin Board

STATE TOURNAMENT PHOTOS  by Ryan Hills    Click Here
TWIRW by Don Shaffer  3/8/2015
ROAD TO STATES 2015
COVERAGE OF AA DISTRICT 10 (Sections 1-2-3) / NW REGION (D9-D10) / STATES

STATES AA  at Hershey  3/5-7/2015   UPDATES/INFO/RESULTS

RAIDERS WIN TOURNAMENT CHAMPIONSHIP

MATTHEWS WINS STATE TITLE - HOGUE RUNNER-UP
BARTOLO 3RD - RINGER 6TH - RICKERT 7TH


Follow the NW Region (D10/D9) Wrestlers through the State Tournament

D10 Wrestlers Listed by Section and School   Click Here to View   UPDATED 3/6

NW Region (D9/D10) Wrestlers Listed by Weight  Click Here to View   UPDATED 3/6


Radio:  Schedule   Cool 101.1 WVML    WGRP 940    The Hound WDDH 97.5 FM

State Results for the NW Region Wrestlers
STATE CHAMPIONS:  MATTHEWS 120 - GEER 182 - REYNOLDS 195

NW Region - 19/56 1st - 3 / 2nd - 2 / 3rd - 3 / 4th - 2 / 5th - 1 / 6th - 4 / 7th - 3 / 8th - 1
District 10 - 13/33 1st - 3 / 2nd - 2 / 3rd - 1 / 4th - 2 / 5th - 0 / 6th - 2 / 7th - 2 / 8th - 1
District 9  - 6/23 1st - 0 / 2nd - 0 / 3rd - 2 / 4th - 0 / 5th - 1 / 6th - 2 / 7th - 1 / 8th - 0

106
NW-1/D9-1
Gavin Park
- Brookville
Preliminaries - Won 10-2
Quarterfinals -  Lost 6-5
Consolation RD 3 - Lost 2-1 UTB
NW-2/D10-1/1-1
Abe Guariello - FLB
Preliminaries - Won 2-0
Quarterfinals - Lost 8-1
Consolation RD 3 - Won 4-2
Consolation RD 4 - Lost 7-1
Consolation Finals 7th - Won 2-0 
NW-3/D10-2/1-2
Sam Sallot - HC
Preliminaries - Lost 10-0
Consolation RD 2 - Won Fall
Consolation RD 3 - Lost 2-1
NW-4/D10-4/2-1
Jules Hicklin - Sharon
Pigtail - Won Dec 4-2
Preliminaries - Lost Fall
Consolation RD 1 - Lost Fall
113
NW-1/D10-2/3-1
F Messai - Jamestown
Preliminaries - Won 11-8
Quarterfinals - Lost 12-5
Consolation RD 3 - Lost 8-6
NW-2/D9-2
Ryan Carlson
- Brockway

Preliminaries - Won 7-0
Quarterfinals - Lost 3-1 TB
Consolation RD 3 - Won 1-0
Consolation RD 4 - Won 1-0
Consolation Semifinals - Lost 8-2
Consolation Finals 5th - Lost 6-4 
NW-3/D10-1/2-1
G Bayless
- Reynolds
Preliminaries - Lost 5-0
Consolation RD 2 - Won Fall
Consolation RD 3 - Lost 10-3
NW-4/D9-1
C Vollmer
- Port Allegany 

Pigtail - Lost Fall
Consolation RD 1 - Lost Fall 
120
NW-1/D9-1
Taylor Ortz
- Brookville 

Preliminaries - Won Fall
Quarterfinals - Won
Semifinals - Lost 2-0
Con Semifinals - Won 3-1 OT
Consolation Finals 3rd - Won 13-4
NW-2/D10-1/2-1
C Matthews - Reynolds
Preliminaries - Won 6-4
Quarterfinals - Won Fall
Semifinals - Won 4-3
Finals - Won 3-2
NW-3/D10-2/2-2
Justin Walter - Hickory
Preliminaries - Lost 5-2
Consolation RD 2 - Lost 6-1  
NW-4/D10-3/3-1
M Lineman
- Greenville
Pigtail - Lost Fall
Consolation RD 1 - Lost 10-6
126
NW-1/D10-1/2-1
Seth Hogue
- Reynolds
Preliminaries - Won 9-4
Quarterfinals - Won 3-2
Semifinals - Won 3-2
Finals - Lost 8-4
NW-2/D9-1
T Altobelli
- Redbank V 

Preliminaries - Lost Fall
Consolation RD 2 - Won 8-5
Consolation RD 3 - Lost Fall
NW-3/D9-2
Cole Aaron
- Brookville

Preliminaries - Lost 6-3
Consolation RD 2 - Lost 6-4 OT
NW-4/D9-3
Jack Glasl
- Brockway

Pigtail - Lost 8-3
Consolation RD 1 - Lost 9-1
132
NW-1/D10-3/1-1
Jarrette Carter - FLB
Preliminaries - Won 1-0
Quarterfinals - Won
Semifinals - Lost 7-3
Consolation Semifinals - Won 3-2
Consolation Finals 3rd - Lost 1-0
NW-2/D9-1
M Lindenmuth
- Brockway 

Preliminaries - Won 7-0
Quarterfinals - Lost 3-0
Consolation RD 3 - Won 7-2
Consolation RD 4 - Lost by Fall
Con Finals 7th - Won 7-5 OT
NW-3/D10-1/2-1
M Bartolo
- Reynolds
Preliminaries - Won
Quarterfinals - Won 8-2
Semifinals - Lost 3-2
Consolation Semifinals - Won
Consolation Finals 3rd - Won 1-0
NW-4/D10-2/1-2
Jude  Mattocks - SAE
Pigtail - Won 6-4
Preliminaries - Won 15-5
Consolation RD 2 - Won 12-3
Consolation RD 3 - Lost 7-2
138
NW-1/D10-1/1-1
Tyler Vath
- SAE
Preliminaries - Won 11-2
Quarterfinals - Won 5-2
Semifinals - Won 3-1
Finals - Lost 3-1 
    
NW-2/D9-1
Shae Bloom
- Curwensville 

Preliminaries - Won 8-0
Quarterfinals - Lost 4-1
Consolation RD 3 - Won 5-1
Consolation RD 4 - Won 5-2
Consolation Semifinals - Lost 5-3
Consolation Finals 5th - Won 3-0
NW-3/D10-3/2-1
L Walter - Grove City
Preliminaries - Won 3-1
Quarterfinals - Lost 3-1
Consolation RD 3 - Lost 5-3
NW-4/D9-2
Adam Shunk
- Smethport

Pigtail - Lost 3-1 OT
Consolation RD 1 - Won 6-3
Consolation RD 2 - Lost 5-2 UTB
145
NW-1/D9-1
James Duffy
- Smethport 

Preliminaries - Won Fall
Quarterfinals - Won 5-2
Semifinals - Lost 11-5
Consolation Semifinals - Won 1-0
Consolation Finals 3rd - Won 3-1
NW-2/D10-1/1-1
Nick Monico - SAE
Preliminaries - Won 7-0
Quarterfinals - 5-1
Semifinals - Lost 2-0
Consolation Semifinals - Won 3-1
Consolation Finals 3rd - Lost 3-1
G Wilkerson - Greenville
NW-3/D10-3/
3-1
Preliminaries - Lost 5-2
Consolation RD 2 -Won Fall
Consolation RD 3 - Lost 10-5
NW-4/D10-2/1-3
Adam Fish - Seneca
Pigtail - Lost 4-0
Consolation RD 1 - Lost 6-3 
152
NW-1/D9-1
Jimmy Miller
- Brookville 

Preliminaries - Won 3-0
Quarterfinals - Won
Semifinals - Lost 7-0
Consolation Semifinals - Lost 5-2
Consolation Finals 5th - Lost 3-1
NW-2/D10-1/3-1
B Reynolds - Greenville
Preliminaries - Lost 7-3
Consolation RD 2 - Won Fall
Consolation RD 3 - Won 1-0
Consolation RD 4 - Lost 6-0
Consolation Finals 7th - Lost 7-2
NW-3/D9-2
Paul Zacherl
- Cranberry

Preliminaries - Lost 10-6
Consolation RD 2 - Won 5-3
Consolation RD 3 - Lost 9-1
NW-4/D10-3/2-2
Gavin Kroeson - WM
Pigtail - Lost 10-8
Consolation RD 1 - Won Fall
Consolation RD 2 - Lost5-3
160
NW-1/D9-1
K Truitt
- Redbank Valley 

Preliminaries - Won 10-7
Quarterfinals - Lost 5-2
Consolation RD 3 - Lost 3-0
NW-2/D10-1/1-1
Cody Mulligan
- SAE
Preliminaries - Won T Fall
Quarterfinals - Lost 3-1
Consolation RD 3 - Lost 2-1    
NW-3/D9-3
Caleb Hetrick
- Brookville

Preliminaries - Lost 13-8
Consolation RD 2 - Lost 5-0
DNW-4/D10-4/3-1
C Schilling - Greenville
Pigtail - Lost 7-1
Consolation RD 1 - Lost Fall
170
NW-1/D10-1 -2-1
M Millero
- Reynolds
Preliminaries - Lost 7-1
Consolation RD 1 - Won by 5-4
Consolation RD 2 - Won 9-6
Consolation RD 3 -
Lost 7-4
NW-2/D10-2/1-1
D Simmerman - SAE
Preliminaries - Lost 11-6
Consolation RD 2 - Lost 12-7
NW-3/D9-1
Anthony Benson
- Brockway 

Preliminaries - Lost 7-2
Consolation RD 2 - Won 5-1
Consolation RD 3 - Lost 4-3
NW-4/D10-3/2-2
Chris Enos - Sharpsville
Pigtail - Won 5-3
Preliminaries - Lost 10-0
Consolation RD 1 - Won 4-3
Consolation RD 2 -  Lost 6-4
182
NW-1/D10-1/2-1
Dakota Geer - Franklin
Preliminaries - Win Fall
Quarterfinals -
Won 7-2
Semifinals - Won 1-0
Finals - Won 10-3
NW-2/D10-2/1-1
G Reinwald - FLB
Preliminaries - Lost 3-2
Consolation RD 2 - Won 2-0
Consolation RD 3 - Lost 3-2
NW-3/D10-3/3-1
G Gladysz
- Greenville
Preliminaries - Won 4-3
Quarterfinals - Lost 3-0
Consolation RD 3 - Lost 4-2
NW-4/D10-6/3-3
Hunter Cox - CS
Pigtail - Won Fall
Preliminaries - Lost Fall
Consolation RD 1 -
Won 14-6
Consolation RD 2 - Lost Fall
195
NW-1/D10-1/1-1
Dylan Reynolds
- SAE
Preliminaries - Won 10-2
Quarterfinals - Won 7-1
Semifinals - Won 7-2
Finals - Won 3-2
NW-2/D10-2/3-1
Zach Miller
- Greenville
Preliminaries - Lost Forfeit
NW-3/D9-1
Zach Sintobin
- Clarion 

Preliminaries - Lost 6-1
Consolation RD 2 - Won 13-0
Consolation RD 3 - Lost 16 - 3
NW-4/D9-3
Ryan Geyer
- Ridgway

Pigtail - Won Fall
Preliminaries - Lost 10-0
Consolation RD 1 - Won 7-0
Consolation RD 2 - Lost 14-2
220
NW-1/D10-2/2-1
Cole Rickert
- Reynolds
Preliminaries - Won 11-2
Quarterfinals - Lost 7-0
Consolation RD 3 - Won 9-4
Consolation RD 4 -  Lost 3-1
Consolation Finals 7th - Won 6-4
NW-2/D10-1/3-1
Zach Stafford - CS
Preliminaries - Won Fall
Quarterfinals - Won 3-1 TB
Semifinals - Lost 5-3
Consolation Semifinals - Lost 7-4
Consolation Finals 5th - Lost 7-4
NW-3/D9-1
Ethan Budd
- Port Allegany

Preliminaries - Lost 8-5
Consolation RD 2 - Won 4-1
Consolation RD 3 - Lost 6-5 
   
NW-4/D9-3
Cal Haines
- Redbank Valley

Pigtail - Lost 5-3
Consolation RD 1 - Lost 3-2
285
NW-1/D9-1
Jack Karsten
- C County 

Preliminaries - Lost 4-2
Consolation RD 1 - Won 3-1
Consolation RD 2 - Lost 4-3
NW-2/D9-2
Tyler Beal
- Keystone

Preliminaries - Won 3-1
Quarterfinals - Lost 2-1 TB
Consolation RD 3 - Lost 6-4
NW-3/D10-1/2-1
G Ringer
- Reynolds
Preliminaries - Won 3-1 OT 
Quarterfinals - Lost 5-0
Consolation RD 3 - Won Fall
Consolation RD 4 - Won 3-2
Con Semifinals - Lost 2-1 TB
Consolation Finals 5th - Lost 3-2 
NW-4/D9-3
B Shumaker
- Redbank Valley

Pigtail - Lost Fall
Consolation RD 1 - Won 3-0
Consolation RD 2 - Lost 5-1  
ROAD TO STATES 2015
COVERAGE OF AA SECTIONS 1-2-3 / DISTRICT 10 / NW REGION (D9-D10) / STATES

NW REGION AA    Sharon High School  2/27-28/2015
UPDATES/INFO/RESULTS - RAIDERS Win NW Region Title - Advance 7 to States
NW REGION Champions:
Hogue - Millero - Rickert   2nd Place: Matthews
3rd Place: Bayless - Bartolo -  Ringer

Rankings (2/9):     D10 Rankings     NW Region Rankings     State Rankings

Results:   Raider NW Region Results             Escape Sports NW Region Results


ROAD TO STATES 2015
COVERAGE OF AA SECTIONS 1-2-3 / DISTRICT 10 / NW REGION (D9-D10) WRESTLERS

DISTRICT 10 AA    Sharon High School  2/20-21/2015
UPDATES/INFO/RESULTS - RAIDERS WIN D10 TITLE / 6 DISTRICT CHAMPIONS
1st Place: Bayless - Matthews - Hogue - Bartolo - Millero - Ringer
2nd Place: Leise - Rickert     4th Place: Hauck

Raiders District 10 Results        Escape Sports D10 Results

ROAD TO STATES 2015
COVERAGE OF AA SECTIONS 1-2-3 / DISTRICT 10 / NW REGION (D9-D10) WRESTLERS
Escape Sports:    Section 1 Results       Section 2 Results       Section 3 Results  

SECTION 2 AA    Sharon High School  2/13-14/2015
UPDATES/INFO/RESULTS
Raiders Win Section 2 Title / Advance 12 to District 10 Tournament
1st Place - Bayless - Matthews - Hogue - Bartolo - Leise - Millero - Rickert - Ringer
3rd Place - Stoyer - Zeronas     4th Place - Hauck - Gearhart

Escape Sports Results        Reynolds Sections Results          Pairings

Escape Sports:    Section 1 Results       Section 2 Results       Section 3 Results  

Reynolds Wrestling 2014-15 Season Web Site Sponsors

State Farm (Agent David Kwiat) Bessemer System Federal Credit Union
Rowe's Auto Service - Parts Cianci's Restaurant
Osborne-Williams Funeral Home Lowry Mobile Communications
Happy Home Rentals Larry Unangst Construction
Rowe's Auto Service - Towing RJ Reimold Auction Services
ACW Productions (site owner) Camp Reynolds Project
Contact Information
Click Here to Contact the Reynolds Wrestling Web Site

The Bulletin Board was updated 03/16/2015 05:25 AM

Reynolds Wrestling Boosters Club

Wrestling Banquet
March 28th at 5 PM Reynolds VFW

Novice & Elementary
Pool Party
Click Here fore More Info

Majestic Grille

724-588-6070

Click Here for Business Card


Pizza Hut
724-588-4442
Click Here for Business Card

Cianci's
Resturant & Bar

724-588-2221

Click Here for Business Card


Taco Bell

by Tractor Supply
Williamson Road

724-588-2221


Padrone's
Pizza & Pub
724-588-1200
www.padronespizza.com


This Week in Reynolds Wrestling
Reynolds Wrestling Boosters Club

BOOSTER MEETING
------ 
7 PM - HS Cafeteria

 NEW CLUB OFFICERS
Bonnie Hauck (President)
724-456-4252
Terry Hogue (VP)
330-509-1728
Paula Rickert (Treasurer)
724-456-0771
Beth Miller (Secretary)
724-456-4350